Referat Zuchów

Organizacja w gromadzie

System szóstkowy

Gromada zuchów pracuje systemem szóstkowym pod kierownictwem drużynowej zuchów i jej przybocznej. Gromada dzieli się na “szóstki”,  które mogą składać się z 5-8 zuchów. Na czele szóstki stoi “szóstkowa”, tj starsza i
wyrobiona dziewczynka, wybierana na pewien okres czasu. Szóstkowa czuwa nad szóstką i pomaga drużynowej w przeprowadzaniu gier i zabaw. Szóstkowa nie prowadzi samodzielnie zbiórek, może natomiast prowadzić grę całej gromady lub zająć się przygotowaniem pokazu. Szóstka występuje jako zespół w grach i zabawach na zbiórkach gromady, które odbywają się co tydzień.

System gromadkowy

W bardzo licznych gromadach, gdzie drużynowa ma do dyspozycji kilka harcerek do pomocy, lecz nie ma możliwości stworzenia dwóch gromad, praca może być prowadzona systemem gromadkowym. Dwie lub więcej szóstek tworzy gromadkę, na czele której stoi harcerka. Gromadki mogą mieć część zbiórek, lub całą zbiórkę oddzielnie, lecz przynajmniej raz na trzy tygodnie odbywa się zbiórka całej gromady. “Gromadkowe” wraz z drużynową i przyboczną tworzą radę gromady i wspólnie planują pracę. Oprócz pracy w gromadzie, “gromadkowe” biorą czynny udział w życiu drużyny harcerek.

 

 

Wrócić na stronę Referat Zuchowy

Wrócić na główną stronę Organizacji Harcerek