Harcerska gazetka internetowa "Sto Lat" wita serdecznie wszystkich, którzy chcą wspólnie z nami przygotować się do świętowania stulecia Harcerstwa!


 

Numer 1, Listopad 2007

Sto lat to wspaniały jubileusz! Już niedługo będziemy świętować setną rocznicę powstania harcerstwa polskiego. Właśnie dlatego dzisiaj zapraszamy harcerki, harcerzy i wszystkich sympatyków harcerstwa do klikowania, przeglądania i poznania zawartości pierwszego numeru naszej e-gazetki „STO LAT”. 

W gazetce znajdziecie:

Obecny, pierwszy numer gazetki "STO LAT" skupia się na pierwszym okresie tworzenia harcerstwa. Polska w roku 1910 była wciąż podzielona na trzy części, rządzona przez zaborcze Rusy, Prusy i Austrię. Ludzie jednak wierzyli, że idzie nowe i chcieli mobilizować się do walki – nie tylko o wolną i niepodległą Polskę ale także o Polskę, w której będzie panowała uczciwość i sprawiedliwość społeczna. Wieść o angielskich skautach dotarła do Polski właśnie w tym przełomowym okresie. Młodzi Polacy podchwycili pomysły Baden-Powella ale nadali im treść głęboko polską. Obok walki o niepodległość dążyli również do odnowy moralnej – Kraju wolnego od nałogów pijaństwa, palenia i gier hazardowych. Ruch rozwijał się żywiołowo we wszystkich zaborach i wszędzie gdzie mieszkali Polacy.

Przeglądając „Migawki Historyczne” dowiecie się o tym, jak i gdzie powstało harcerstwo; skąd się wzięły nazwy harcerz i harcerka;  jak Anglicy przyjęli Polaków na zlocie w Birmingham; oraz jak harcerki i harcerze służyli Bogu, Polsce i bliźnim w czasie I. Wojny Światowej i wojny bolszewickiej. Znajdziecie również wiele zdjęć; słowa i melodie piosenek, które powstały w tym okresie; gawędę i porady do pracy nad sobą  oraz zagadki. Życzymy ciekawej lektury i dobrej zabawy!

Czuwaj! 

Redakcja


Słowo Naczelniczki

 


Kalendarzyk Historyczny

 


Migawki Historyczne

 


Piosenki

 


Zagadki i KonkursyTechnika

Praca nad sobą....pomysły.....


Dobre Rady

 

Wrócić na główną stronę gazetki "Sto Lat"

Wrócić na główną stronę Organizacji Harcerek