Akcja pod Arsenałem (ciąg dalszy)

Wg opowiadania Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na Szaniec”

 

Każda sekunda się liczy. Wypatrywacz daje znak kapeluszem, że więźniarka – duża buda marki Renault – zbliża się do wyznaczonego punktu. Orsza daje sygnał gwizdkiem na początek akcji. Buda pojawia się na zakręcie, młodzi ludzie wyskakują, rzucają przez szybę butelki z benzyną. Szoferka staje w płomieniach pod Arsenałem. Wyskakują gestapowcy; zaczyna się strzelanina. Ostatni z gestapowców, ukryty za filarami Arsenału strzela z karabinu maszynowego. Mijają bezcenne sekundy. Zośka przerywa impas: rzuca się w kierunku Niemca, a za nim towarzysze – trafiony gestapowiec pada od kuli. Alek zrywa pokrywę z tyłu budy – więźniowie rzucają się do ucieczki. Na samym końcu ukazuje się Rudy – pełzający na czworakach. Chwytają go pod ręce koledzy i ładują do czekającego samochodu. Poszczególne grupy opuszczają z pośpiechem miejsce akcji.

 

Nieszczęście chciało, że grupa Alka natrafiła w biegu na Niemców w cywilu i Alek otrzymał kulę w brzuch. Wydostał siebie i swoich ludzi z kłopotu resztkami sił rzucając granat do bramy, w której skryli się Niemcy. Rudy i Alek umarli tego samego dnia. Opisując to wydarzenie, Aleksander Kamiński wspomina, że umierający Rudy poprosił przyjaciół o recytację „Testamentu” Słowackiego:

Lecz zaklinam, niech żywi nie tracą nadzieji

[...]

A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,

Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec.

 

 

Przeczytaj jeszcze...

 

Wielka Gra, wyd Zarząd Główny b. Żołnierzy Armii Krajowej, Londyn, 1974, str. 117-121

 

Opis akcji pod Arsenałem znajdziecie w książce Aleksandra Kamińskiego, „Kamienie na Szaniec”, Wyd. „Śląsk”, Katowice, 1972, str. 93-110 (Rozdział 4: „Pod Arsenałem”)

 

Historia “Rudego”

http://wilk.wpk.p.lodz.pl/~whatfor/biog_bytnar.htm

 

Historia “Alka”

http://wilk.wpk.p.lodz.pl/~whatfor/biog_dawidowski.htm

 

Historia “Zośki”

wilk.wpk.p.lodz.pl/.../biog_zoska_zawadzki.htm

 

 

 

Wrócić na stronę "Migawki Historyczne" - "Sto Lat" - Numer 3

Wrócić na główną stronę gazetki "Sto Lat" - Numer 3