Technika Harcerska

 

 

Torebka Bądź Gotów

Skład Apteczki Polowej

Pierwsza Pomoc Linki

 

 

 

   TOREBKA BĄDŹ GOTÓW

 

Każda harcerka powinna nosić ze sobą torebkę B.G. aby być gotowa służyć pomocą.  W torebce B.G. powinny się znajdywać :

 

AGRAFKI  

 

OPATRUNKI  NA SKALECZENIA
BANDAŻ  
  GAZA
OPATRUNEK STERYLNY  
  IGŁA I NICI

ŚRODEK DEZYNFEKCYJNY (najbezpieczniej w formie chusteczek impregnowanych)

 
  ZAPAŁKI
NOŻYCZKI  
  MONETY NA TELEFON
MAŁY NOTES I OŁÓWEK  
 

RĘKAWICZKI JEDNORAZOWEGO UŻYTKU (pamiętając aby nie były ‘latex gloves’)

 

Co masz w swojej torebce B.G. ?

 

 

 

 

 

 

 

SKŁAD APTECZKI POLOWEJ

 

(Poniżej znajdziecie przykład apteczki polowej.  Lista dozwolonych artykułów będzie różnić się w zależności od  przepisów każdego kraju).

 

AGRAFKI  
 

BANDAŻE RÓŻNEJ SZEROKOŚCI

MICROPORE TAPE – taśma hypoalergiczna do przytrzymania opatrunków (nazwa różni sie w każdym kraju)  
  OPATRUNKI NA SKALECZENIA
GAZA  
 

OPATRUNKI STERYLNE

(średniego i dużego rozmiaru)

ŚRODKI DEZYNFEKCYJNE

(najbezpieczniej w formie chusteczek impregnowanych)

 
  SÓL FIZJOLOGICZNA – na przemywanie ran – najpraktyczniej w saszetkach lub plastykowych pojemnikach jednorazowego uzytku.
ZIMNY KOMPRES/SPRAY  
 

ŚRODEK DO PRZEMYWANIA OCZU

Do tego potrzebne naczyńko na przemywanie oczu

RĘKAWICZKI JEDNORAZOWEGO UŻYTKU – pamiętając aby nie były ‘latex gloves’

 
 

PŁYN DO PRZEMYCIA RĄK 

(hand sanitizer)

TEMBLAK    
 

SPACE BLANKET (Heat retaining blanket)

TERMOMETR  CYFROWY LUB PASECZKI  
  PINSETA

NOŻYCZKI

 

 
  ZAPAŁKI 
OPASKI SANITARNE  
  MASKA DO REANIMACJI

 

 

ŚRODKI FARMAKOLOGICZNE (LECZNICZE)

– podajemy tylko ogólny zakres działania. Dokładnie jakie środki są dostępne/dozwolone do podawania w sytuacji zajęć harcerskich będzie zależało od:

1.      sytuacji prawnej w kraju zamieszkania – co osoba w roli sanitariuszki na akcji harcerskiej ma prawo podać

2.    jakie otrzymujecie pozwolenie od rodziców na podawanie środków leczniczych

 

Na przykład środki przeciw:

biegunce, nadkwasocie, bólu, ukąszeniom, bólu gardła, kaszlu

 

PAMIĘTAMY TEŻ O KSIĄŻCE AMBULATORYJNEJ I PIÓRZE DO ZAPISYWANIA KAŻDEGO WYDARZENIA POTRZEBUJACEGO PIERWSZEJ POMOCY WEDŁUG WYMOGÓW KRAJU ZAMIESZKANIA

 

 

 

 

    PIERWSZA POMOC

 

Każda harcerka powinna wiedzieć, co należy zrobić w razie wypadku. Wypadki zdarzają się wszędzie, czy to na zajęciach harcerskich i na obozie, czy też w domu lub innych miejscach.  Harcerka powinna wiedzieć jak udzielić pomocy, w miarę swoich wiadomości i możliwości, i dlatego podstawowa znajomość pierwszej pomocy jest częścią wymagań na stopnie.   

 

Najczęściej musimy opatrywać drobne skaleczenia. Fundamentem leczenia skaleczeń jest oczyszczenie rany wodą czystą lub z środkiem antyseptycznym. Później, trzeba przykryć ranę opatrunkiem czy bandażem. Opatrunek musi być czysty i zapewniający przepływ powietrza. W skaleczeniu gdzie krew leci przede wszystkim trzeba zatamować krwotok.

 

Najlepiej można zatamować krwawienie poprzez mocne przyciśnięcie do rany złożonej czystej chustki lub gazy. Zranioną kończynę trzymamy wysoko w celu zmniejszenia krwawienia. A przy silnym, pulsacyjnym krwotoku należy uciskać krwawienie do momentu opatrzenia rany przez lekarza. Gdy w ranie znajdują się obce ciała należy ranę przemyć wodą. Obcych ciał, które głęboko osiadły w ranie nie należy dotykać – trzeba zawieźć poszkodowanego do izby przyjęć. Kiedy w ranie są obce ciała i nadal występuje krwawienie to należy uciskać ranę dookoła, a nie na obce ciało.

 

Krwotok z nosa jest często szokiem dla pacjenta. Należy posadzić ratowanego z głową lekko pochyloną do przodu. Nie odchyla się głowy do tyłu, ponieważ powoduje to spływanie krwi do tchawicy lub gardła, poza tym przy nisko ułożonej głowie krwawienie się nasila. Ażeby zatamować krew trzeba ucisnąć nos poniżej części kostnej. Co 10 minut należy sprawdzać czy krew jest zatamowana, jeżeli krwotok trwa dłużej niż 30 minut to wizyta w izbie przyjęć jest obowiązkowa.

 

Stłuczenia to tępy uraz bez uszkodzenia ciała i przerwania skóry. Gdy po stłuczeniu kolana pojawia się zsinienie (tzw. siniak) i obrzęk to pierwsza pomoc polega na tymczasowym unieruchomieniu kończyny, a następnie na ochłodzeniu stłuczonego miejsca zimnym kompresem. Najlepsza jest gaza zmoczona w wodzie o temperaturze 10–15°C. W przypadku wystąpienia niewielkiej opuchlizny i bólu należy stosować miejscowe preparaty w postaci kremu, żelu lub maści. Przy bardziej rozległych stłuczeniach wskazana jest konsultacja z lekarzem.

 

Oparzenie zdarza się, kiedy skóra jest zraniona przez wysokie temperatury lub substancje żrące. Kiedy skóra jest zaczerwieniona należy polewać miejsce oparzone zimną wodą przez około 20 minut, potem przykryć gazą sterylną. Kiedy na skórze widać bąble lub zwęglenie to nie należy zdejmować przylepionej odzieży ani przekłuwać pęcherzy. Gdy po polaniu rany zimną wodą oparzenie jest większe niż 2,5cm x 2,5cm należy udać się do izby przyjęć. 

 

W dwóch okolicznościach ukąszenie przez owada jest szczególnie niebezpieczne.  Po pierwsze gdy pszczoła albo osa zaatakuje okolice ust, gardła lub języka (powstający obrzęk może być przyczyną zablokowania drożności dróg oddechowych) i po drugie, jeżeli osoba użądlona jest uczulona na jad owada.  Obie sytuacje mogą zagrozić życiu i wymagają jaknajszybszej pomocy lekarskiej. Jeśli żądło pozostało w ranie, trzeba je usunąć (ale nie wyciskać!), następnie przemyć ukąszone miejsce, zdezynfekować i przyłożyć zimny okład (z lodu jeżeli jest dostępny).   U osób poszkodowanych gdzie ukąszenie boli można podać leki przeciwbólowe. A u tych gdzie występuje reakcja uczuleniowa (świad, pokrzywka, duszność i zaburzenie oddychania) należy podać leki przeciwuczuleniowe. W przypadku nieprzytomności lub braku oddychania powinno się położyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej lub zacząć sztuczne oddychanie i masaż serca. Czasami gdy osoba zostanie ukąszona przez wiele owadów może wystąpić reakcja toksyczna (objawy jak przy zatruciach n.p. wymioty, biegunka, nudności i utrata przytomności) trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

 

 

Zemdlenie/ Omdlenie to krótkotrwała utrata przytomności wywołana niedotlenieniem mózgu związanym ze spadkiem ciśnienia tętniczego krwi. Należy chorego ułożyć poziomo z nogami nieco wyżej głowy lub posadzić tak, aby głowa znajdowała się między kolanami. Aby polepszyć dotlenienie ciała trzeba rozluźnić krępującą odzież i zapewnić dopływ świeżego powietrza lub osłonić osobę przed słońcem. Po odzyskaniu przytomności można podać coś słodkiego do picia oraz lekkostrawną przekąskę.

 

Zatrucia pokarmem mogą zdarzyć się szczególnie, kiedy żywność jest popsuta lub zjedzone jagody czy grzyby są trujące. Objawy mogą być żołądkowe (wymioty, ból brzucha i biegunka) lub nerwowe (senność, konwulsje, delirium). Nigdy nie należy wywoływać wymiotów w wypadku wypicia żrących płynów. U osób z zatruciem pokarmowym ważne jest, aby dowiedzieć się, czym się zatruło. Należy podać dużo wody do picia. W wypadku utraty przytomności od razu trzeba jechać do szpitala.

Kiedy temperatura się obniża to dużo osób przeziębia się. Należy unikać zimna i przebywać w jednakowej temperaturze. Ażeby polepszyć stan zdrowia powinno się jeść dużo świeżych owoców, a w razie gorączki należy obniżyć temperaturę zimnymi kompresami lub brać paracetamol.

 

Kiedy jest bardzo wilgotno lub zimno (temperatura w okolicach 0oC), to niska temperatura wpływa na tworzenie się kryształków lodu pomiędzy komórkami i z tego powodu następuje ich rozbicie. To powoduje odmrożenia. W tym przypadku, należy rozgrzać odmrożone miejsca ciepłą (nie gorącą) wodą lub ogrzewając je ciepłymi, suchymi rękami. Trzeba pić gorące napoje. Nigdy nie powinno się nacierać odmrożonej części ciała ani nie ogrzewać przy piecyku lub ogniu – należy powoli podwyższać temperaturę.

 

Porażenie słoneczne powstaje wskutek bezpośredniego napromieniowania głowy i karku, co podrażnia opony mózgowe. Objawia się bólem głowy i zamroczeniem, a następnie utratą przytomności. Należy umieścić poszkodowanego w pozycji półsiedzącej w zacienionym miejscu z dostępem świeżego powietrza. Dobrze wtedy stosować zimne, wilgotne okłady na głowę i podawać chłodne napoje, zamiast kawy i herbaty. Czasami chłodna kąpiel zamiast prysznica pomaga. U osób nieprzytomnych zastosować pozycję boczną ustaloną i wezwać pogotowie.

 

Kiedy myślimy o porażeniu piorunem lub prądem elektrycznym to należy pamiętać, że nie wolno dotykać osoby zanim nie odłączy się jej od źródła prądu. Pamiętaj ażeby użyć przedmioty, które nie przewodzą prądu do odsunięcia kabla elektrycznego. W wypadku ze słupem elektrycznym trzeba znajdować się 18m od osoby lub słupa, ponieważ duże prądy mogą przeskakiwać takie dystanse. Po pierwsze należy sprawdzić stan poszkodowanego – czy jest przytomny lub czy oddycha wtedy trzeba wezwać pogotowie ratunkowe. Osoby, które nie oddychają powinno się zacząć reanimować. U tych, którzy są nieprzytomni, ale oddychają należy poszkodowanego ułożyć w pozycji bocznej (Recovery position).

 

Pierwsza pomoc jest bardzo ważna, szczególnie w nagłych przypadkach, ponieważ może pomóc uratować komuś życie.

 

 

Naucz się podstawowych poczynań pierwszej pomocy, a jeżeli chcesz nauczyć się bardziej awansowanych technik, na przykład sztucznego oddychania, to zapisz się na kurs pierwszej pomocy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LINKI

 

Organizacje Czerwonego Krzyża
Argentyna www.cruzroja.org.ar
Australia

www.redcross.org.au

Francja

www.croix-rouge.fr

Kanada www.redcross.ca
Polska

www.pck.org.pl

Stany Zjednoczone

www.redcross.org

Wielka Brytania www.redcross.org.uk

 

 

 

www.orderofstjohn.org

 

www.stjohn.org.au

 

www.sja.ca

 

www.sja.org.uk

 

 

 

www.pierwszapomoc.net.pl

 

(Jest wiele podobnych stron – podajemy jako przykład)

 

 

 

 

 

Wrócić na główną stronę gazetki "Sto Lat" - Numer 5