Harcerska gazetka internetowa "Sto Lat" wita serdecznie wszystkich, którzy chcą wspólnie z nami przygotować się do świętowania stulecia Harcerstwa!


 

Numer 8, kwiecień 2010

 

Od Redakcji

Obecny, ósmy numer e-gazetki „Sto Lat” jest ostatnim, który się ukaże przed Jubileuszowym Zlotem Stulecia Harcerstwa. Myślami wybiegamy już do lipca i cieszymy się, że już wkrótce wszystkie spotkamy się w Polsce i zobaczymy, czym zaowocował trzy-letni okres przygotowań, któremu od początku towarzyszyła nasza e-gazetka.

Nazwa zlotu „Twierdza” i hasło „Czuwajmy, wierni twierdz obrońcy” odzwierciedla to, że harcerstwo od stu lat stoi na straży wartości wyrażonych w Przyrzeczeniu i Prawie harcerskim. Dlatego też w tym numerze wracamy do początków harcerstwa i przypominamy w „migawkach historycznych”, skąd przyszła idea skautowa, jak rozwijała się w Polsce rwącej się do niepodległego bytu po 120 latach niewoli i, jak kształtowało się nasze Przyrzeczenie i Prawo. W gawędzie jest mowa o jednej z najważniejszych cech prawdziwego skauta, harcerki i harcerza – że raz dane słowo zobowiązuje; że nie możemy zawieść.

Komenda zlotu harcerek obrała nazwę „Bucze” uznając, że twierdzą na straży wartości harcerskich w Organizacji Harcerek była szkoła instruktorska Bucze na Śląsku. Bucze było skarbnicą wiedzy, kuźnią charakterów i strażnicą naszych ideałów – jednym słowem „duszą” Organizacji Harcerek. W gazetce znajdziecie trochę zdjęć i krótki opis, który pomoże wam lepiej wyobrazić sobie, co to było Bucze.

Z myślą o nadchodzącym zlocie w dziale Techniki podajemy kilka zasad bezpeczeństwa i higieny na obozie – przestrzeganie tych zasad jest szczególnie ważne w warunkach tak dużej liczby osób obozujących wspólnie na jednym terenie. Zapoznajcie się z nimi i przestrzegajcie! Tematykę obozową znajdziecie również w krzyżówce. Podajemy jeszcze kilka myśli o pracy nad sobą na obozie, szczególnie w sprawie współżycia z innymi i siostrzanego stosunku do każdej innej harcerki. Pamiętajmy także o tym, aby szanować środowisko, w którym będziemy obozować – niech ognisko przyrodnicze uzmysłowi nam, jak żyć w harmonii z naturą.

Do zobaczenia na zlocie!

Czuwaj!

 

Redakcja

 

Gawęda

Bucze

Migawki Historyczne Nasze Instruktorki Nasi Instruktorzy Piosenki

 

Praca nad sobą....pomysły.....

Gry i Ćwiczenia Technika Kominki i Ogniska Poznajmy Się Dobre Rady

 

 

Wrócić na główną stronę gazetki "Sto Lat"

Wrócić na główną stronę Organizacji Harcerek