Wędrowniczki

 

 

Siła ciała, ducha i rozumu... poszerzamy horyzonty

 

Program wędrowniczy umożliwia wszechstronny rozwój osobisty: ciała, ducha, rozumu i uczuć i z tą myślą zostały opracowane zajęcia dla wędrowniczek na Zlocie. Przygotowano ciekawy program „Dekad” oparty na zestawieniu historii harcerstwa z wydarzeniami w dziedzinie mody, kultury i sztuki. Każdy patrol dostał materiały w formie gazetki „Wędrostulecie” oraz zajęcia do wykonania w ciągu Zlotu. Część programu została przeprowadzona wspólnie z wędrownikami ze Zlotu Harcerzy. W pierwszym tygodniu wędrowniczki i wędrownicy uczestniczyli w półdniowych zajęciach przygotowawczych do dwudniowej gry: spływie kajakowym, wędrówkach, terenoznawstwie i sporcie. Na wspólnym ognisku wędrowniczym niektóre obozy przedstawiły pokazy opracowane na podstawie programu „Dekad”.

 

Wędrownicza gra „Emigracja”

 

Dwudniowa gra „Emigracja” odbyła się w drugim tygodniu. Młodzież została podzielona na trzy grupy i każdą z nich przydzielono do innego „scenariusza wojennego”. Pierwsza grupa – to  harcerstwo podczas II Wojny Światowej (konspiracja, Szare Szeregi); druga – to osoby wywiezione na Syberię (musztra, mało jedzenia, trudne warunki-); a  trzecia – to osoby wywiezione do pracy przymusowej w Niemczech (ciężka praca przy produkcji broni dla Niemców, punktowana). W pierwszym dniu odbyła się gra podczas wędrówki patrolów w Puszczy Kampinoskiej. Komendy obozów wędrowniczych, w roli bolszewików i hitlerowców, łapali i odprowadzali ludzi z grupy drugiej i trzeciej, a harcerki i harcerze z Szarych Szeregów starali się ich ratować i włączyć do własnych jednostek. W drugim dniu, grupa Szarych Szeregów pojechała do Warszawy i wzięła udział w grze po mieście; grupa syberyjska odbyła wędrówkę – „tułaczkę” zakończoną dotarciem do „Armii Andersa” i odegraniem „Bitwy pod Monte Cassino”; a grupa z niemieckich obozów pracy podróżowała z obozu do obozu kajakami i zbierała „broń” dla potrzeb aliantów (n.p. „bomby” w wodzie.) Na zakończenie gry obie te grupy musiały przejść przez „kontrolę imigracyjną”. Na terenie Zlotu instruktorki i instruktorzy z Francji, Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Argentyny i Wielkiej Brytanii przeprowadzali rozmowy kwalifikacyjne, sprawdzali paszporty i kwitowali środki pieniężne, które trzeba było zachować od początku gry i które liczyły się do punktacji. Dwudniową grę zakończono wspólnym ogniskiem wędrowniczym.

 

                                       

 

 

                    

          

    

 

Gazetka "Wędrostulecie"?

 

Od "mody à la garçonne" do "szalonych lat 80tych" gazetka pokazuje nam jakie zainteresowania miała starsza harcerka w latach 1920-tych podobnie jak w latach 1980tych.  Przedstawia historię harcerstwa (wiadomości z Gazetki STO LAT) na tle życia kobiet, ówczesnej mody, popularnych piosenek i filmu. 

Gazetka była przygotowana z okazji Stulecia Harcerstwa - ma ciekawe informacje dla wędrowniczek o każdej dekadzie stulecia.

 

 

Jak używać "Wędrostulecie"?

 

Na pierwszej stronie są podane pomysły na zajęcia dla wędrowniczek.  Można użyć całą gazetkę aby przeprowadzić serię spotkań wędrowniczek na temat stulecia, może równolegle z zdobywaniem sprawności stulecia "Animatorka Stulecia" lub wybrać sobie najciekawszą dekadę i użyć materiał jako początek głębszego zainteresowania na specjalność wędrowniczą. 

 

   Kliknij tu aby obejżyć gazetkę...

 

 

 

 

 

 

 

 

Wrócić na główną stronę gazetki "Sto Lat" - Numer 9