Jestem harcerką bo Harcerstwo pokazuje mi jak dawać sobie radę w życiu.

 

To prawda, lecz na wstępie muszę zaznaczyć, że nie jest to jedyny powód. Jestem harcerką by należeć do grona tych, którzy służą Bogu i Ojczyźnie, niosą pomoc bliźnim, są wierni zasadom wyznaczanym przez Prawo Harcerskie przeżywając jednocześnie wspaniałą życiową przygodę. Ale wróćmy do tematu: „dawać sobie radę w życiu” to inaczej mówiąc „być zaradnym”. Zaradny, to człowiek: obrotny, sprytny, przedsiębiorczy, pomysłowy, pełen inwencji i rzutki. Przeciwieństwo to ktoś: gapowaty, ciapowaty, nieżyciowy, taki niedołęga, który zapatrzył się w piękną buzię harcerki i „w pokrzywy wlazł po pas”. Na pewno „poparzył się” biedak okropnie, ale to podobno pomaga na reumatyzm.

 

Kiedy ktoś pyta mnie, co konkretnie dostałam od harcerstwa najczęściej zaczynam wymienianie od zaradności i umiejętności radzenia sobie w pozornie trudnych sytuacjach.  Kto przeszedł przez harcerstwo, miał okazję wielokrotnie sprawdzić swoją zaradność, samodzielność, umiejętność podejmowania decyzji i odpowiedzialność, nie tylko za siebie, lecz także za innych. Osiągnąć to można na przykład poprzez zdobywanie sprawności. Harcerka bez sprawności może dużo i dobrze chcieć, lecz niewiele zdziałać lub osiągnąć. Sprawności odgrywają ważną rolę w harcerskim wychowaniu, zdobywając je harcerka:

 

1. Zdobywa konkretną wiedzę i umiejętność.

2. Rozwija swoje zdolności.

3. Odkrywa nowe zainteresowania.

4. Uczy się zaradności i rzetelności.

5. Uczy się szacunku dla ludzkiej pracy.

6. Sprawdza swoje możliwości.

 

Gdybym nie była harcerką to przed każdym wyzwaniem, każdym problemem do rozwiązania rozbeczałabym się. Jako harcerka postępuję inaczej, najpierw robię plan, podejmuję decyzję, przystępuję do działania, wykonuję zadanie, a potem mogę sobie spokojnie w kąciku popłakać. Jestem harcerką bo harcerstwo pokazuje mi jak dawać sobie radę w życiu.          

                                                                                                                    

Czuwaj!

Magdalena Gadomski pwd

Kanada

 

(Tekst przygotowany na „Konferencję na Buczu” która odbyła się w ramach Spotkania Pokoleń na Zlocie Harcerek „Bucze”, podczas Jubileuszowego VIII Światowego Zlotu ZHP „Twierdza”, Zegrze, Polska 2010r.)

 

Wrócić na stronę gazetki - Migawki