Jestem harcerką bo w harcerstwie zdobywam wiedzę i rozwijam umysł.

 

Jedna z najbardziej znanych idei w harcerstwie to jest praca nad sobą. Ta praca nad sobą się nigdy nie kończy. Praca nad sobą jest ułatwiona i umożliwiona przez współpracę w Harcerstwie. Również pracując nad sobą powiększamy wiedzę o tym co nas otacza oraz rozwijamy się umysłowo. Kiedykolwiek się jest wśród harcerzy lub harcerek to się zawsze zdobędzie jakiś ułamek nowej wiedzy. Czy ta wiedza jest o sobie, o kulturze Polskiej, o przyrodzie, czy z różnych dziedzin nauki i tecniki, to. czegoś się zawsze nauczysz.


Jako młoda harcerka zaczyna
łam od podstaw. Uczyłam się o historii Polski, o historii harcerskiej, o tym jak zawsze trzeba być gotowym na wszelkie sytuacje, o tym jak miłować przyrodę i zdobywałam stopnie i żne sprawności. Podczas obozu zdobywałam wszelką wiedzę przez obserwację starszych harcerek i instruktorek i wykonywanie danych zadań. Nie bylo tak że się siedziało i słuchało monotonnych wskazówek, lecz każda z nas miała szansę wykonywania danych zajęć. Tą metodą wiele wiecej się nauczyłam. Ta wiedza, którą zdobyłam w tym wieku to jakby nasiona, które zapuściły małe korzonki w ideały harcerskie.


Jako wędrowniczki już zaczynałyśmy pracować nad siłą umysłu, siłą fizyczną, oraz siłą duchową. Cały czas nie tylko uczyłyśmy się faktów lecz poznawałyśmy siebie, rozwijałyśmy swoje umiejętności i ćwiczyłyśmy swoją wytrwałość, aby móc to wszystko przekazywać następnemu pokoleniu. Przez wszelkie biwaki, zimowiska, i przeróżne wycieczki zdobyłam wiedzę o tym co się  dookoła mnie dzieje i jaki ja mam wpływ na moje otoczenie. Ta wiedza, którą zdobyłam w wieku wędrowniczki to jakby młode łodyżki, które wpierw wychylają się po deszczu. Te łodyżki są wzmocnione przez wcześniejsze korzonki ale zaczynają pokazywać swoją umiejętniość i przekazywać dotąd uzbierane wiadomości. I tak te prężne łodyżki potrzebują poparcia i owoców, które mogą nam dać doświadczone instruktorki.

 

Jako młoda instruktorka widzę jak praca w harcerstwie pomaga zdobywać wszelkie cele. Przez praktykę, i przekazywanie dotąd zdobytej wiedzy mamy okazję nie tyko wykształcić następne pokolenie ale także utrwalić swoją wiedzę i nigdy nie zatracić tej ciekawości,  która pielęgnuje przesłodkie owoce naszej pracy.

 

Czuwaj!
Ela Chrzanowska pwd

Stany Zjednoczone

 

 

(Tekst przygotowany na „Konferencję na Buczu” która odbyła się w ramach Spotkania Pokoleń na Zlocie Harcerek „Bucze”, podczas Jubileuszowego VIII Światowego Zlotu ZHP „Twierdza”, Zegrze, Polska 2010r.)

 

 

Wrócić na stronę gazetki - Migawki